Muhasebe

Yurtdışı Borçlanması Hesaplama Aracı (2018 Güncel Fiyatlarla)

Aşağıdaki Yurtdışı Borçlanması hesaplama aracında Yurtdışı Borçlanması hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Yurtdışı Borçlanması Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Yurtdışı Borçlanması Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.
NOT: 1 ay = 30 gün olacak şekilde borçlanma yapmak istediğiniz süreyi hesaplayarak gün cinsinden giriş yapınız. (5 ay=150 gün, 12 ay=360 gün, 15 ay=450 gün, 18 ay=540 gün)


  1. (Başvuru dönemi)

  2. gün (Örn. 150)


Türk vatandaşlarının yurt dışında çalıştıkları dönem zarfında, 22.05.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3201 Sayılı Kanun kapsamında sosyal güvenlik mevzuatına göre malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’den emekli olma hakları vardır. Yurt dışı borçlanması ile Türkiye’den emekli olmak isteyenler kesinlikle Türkiye emeklilik şartlarını bilmesi gerekir.

Türk Vatandaşlarının yurt dışında geçirdikleri süreleri belgelemeleri gerekir. Belgelenen süreler boyunca hesaplanacak prim miktarını Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) isteğinize bağlı olarak ödeyebilirsiniz. Yurt dışı borçlanmasında geçen süreler ise; 18 yaşını dolduran Türk vatandaşlarının sigortalık süreleri, işsizlik süreleri(sigortalılık süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan), medeni haline bakılmaksızın ev hanımı olarak geçen sürelerdir.

Yurt dışı borçlanması için ödediğiniz primleri herhangi bir nedenden dolayı yurt dışı borçlanması primlerinizi geri almanız söz konusu olamaz. Bu yüzden, borçlanma yapmadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Yurt dışı borçlanma sonucu çıkan primlerin ödeme zamanı; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplanan prim borcunuz size tebliğ edildiği süre içerisinde 1 ay içinde ödemelisiniz. Eğer 1 ay süre zarfında ödeme yapmadıysanız, herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Yeniden başvuru yapabilirsiniz. Borçlanma sürelerinin primi ödenmediyse de hizmetten sayılmaz.

Yurt Dışı Borçlanması İşlemi Nasıl yapılır?

Yurt dışı sürelerini borçlandırmak isteyen vatandaşları; yurt dışında geçen çalışma sürelerini ve çalışmayan ev hanımları da ikamet sürelerini belgelendirmek zorundadır. Durumlarına uygun belgeleri ve yazılı taleplerini ilgili kurumlara bildirmeleri gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ya da o ildeki ilgili başka kurum ünitesine bildirim yapacaklar; Türkiye’de çalışması olmayanlar ile son defa SSK işçisi, Bağkur’lu çalışanlar ve ev hanımlığında geçen süreleri borçlandırmak isteyen kişiler başvuru yapabilir. SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı-Bakanlıklar-ANKARA adresine başvuru yapacaklar; Türkiye’de son defa devlet memuru statüsünde çalışmış kişiler ve sosyal güvenlik sözleşmelerine göre devlet memuru statüsüyle aylık alanlar ile aylık talebinde bulunan kişiler başvuru yapabilir.

Yurt Dışı Borçlanma Hesaplaması Aracı

Hesaplamasorgulama.com olarak, sitemizde yer alan hesaplama aracımız ile yurt dışı borçlanma hesaplaması yapabilirsiniz. Hesaplama aracımızda yapacağınız işlemi seçtikten sonra borçlanma tarihini seçiniz. Borçlanma süresini ise gün cinsinden seçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir