Finans

Tapu Harcı Hesaplama Aracı – Arsa, Tarla, Miras Tapu Masrafı Hesapla

Aşağıdaki Tapu Harcı hesaplama aracında Tapu Harcı hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Tapu Harcı Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Tapu Harcı Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Tapu Harcı Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.


  1. Örn. 120000


Tapu Harcı Nedir?

Gayrimenkul satımlarında alıcı ve satıcını devlete hizmet bedeli ödemektedir. Bu ödemeye tapu harcı veya tapu masrafı denilmektedir.

Tapu Masrafları Nelerdir?

Gayrimenkul alım satımlarında devlete harç ödenmektedir. Tapu harcı, alıcı ve satıcının eşit olarak gayrimenkul satış değeri üzerinden ödediği harçtır. Beyan edilen bedelin alıcı için %2, satıcı için %2 olmak üzere ödenmesi gerekmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapuya alıcı veya satıcı tarafından beyan edilen satış değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Tapu harcını alıcı ve satıcı ayrı bir şekilde öderler. Alıcı ve satıcı, gayrimenkul için beyan edilen bedelin %4’ünü öderler. Alış/satış bedelinin %2’sinı alıcı, diğer %2’lik kısmı satıcı öder. Örneğin, alış/satış bedeli 100  bin TL olarak beyan edilmiş bir gayrimenkul için alıcı ve satıcının toplamda (100.000*0,2) 2.000 TL harç bedeli ödemesi gerekmektedir. Harç bedelinin yarısı alıcı, diğer yarısı satıcı tarafından ödenir.

Tapu harcı ödemelerinde alıcı ve satıcı ayrı olarak harçlarını ödemelidir. Beyan edilen bedelin harç hesabı %2 alıcı, %2 satıcı olarak yapılır. Ödemeniz gereken harç bedelini sitemizdeki tapu harcı hesaplama aracını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harçları eşit bir şekilde alıcı ve satıcı arasında pay edilmiştir. İki taraf kendi payına düşen harç bedelini ödemek zorundadır. Bazı satış işlemlerinde alıcı ve satıcı arasında anlaşma olabiliyor. Kişiler harç bedelinin sadece bir taraf tarafından ödenmesi üzerine anlaşabiliyor. Bu durumda harç bedelini yatırırken karşı tarafın TC numarası ile ödemeyi yapabilirsiniz. Bu tamamen alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı tapu harcı ödemelerinde harç bedelini alıcı ve satıcının kendilerinin ödemesini bildirmiştir.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Gayrimenkul satışı için beyan edilen bedel üzerinden tapu memuru ödemeniz gereken tapu harcını belirler. Ödemeniz gereken tapu harcını kendiniz öğrenmek isterseniz, sitemizdeki tapu harcı hesaplama uygulaması ile ödemeniz gereken harç miktarını öğrenebilirsiniz. Alıcı ve satıcı tapu harçlarını ödeme yapabilecekleri bankalara yatırırlar. Bankadan alınan makbuzlar tapu memuruna teslim edilir. Tapu memuru resmi senedini düzenleyerek işlemi tamamlar.

Bazı gayrimenkul satışlarında tapu harcı masraflarını azaltmak için alış/satış değeri düşük gösterilebiliyor. Gayrimenkul değerinin düşük gösterilmesi tapu harcı cezası ile karşılaşmanıza sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir