Finans

Tahvil Getirisi Hesaplama Aracı – Devlet Tahvili Ne Kadar Kazandırır?

Aşağıdaki Tahvil Getirisi hesaplama aracında Tahvil Getirisi hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Tahvil Getirisi Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Tahvil Getirisi Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Tahvil Getirisi Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.


  1. Örn. 42500,75

  2. Örn. 12,75

  3. Örn. 30


Kısa vadeli ve risksiz bir yatırım yöntemi olan tahvil, bu dönemlerde risk almak istemeyen pek çok yatırımcı tarafından kullanılmaktadır. Kısa vade ve güvenilirliği gibi avantajlarının yanında maalesef fazla kar etmek mümkün olmuyor. Bu yazıda “Tahvil Getirisi Nasıl Hesaplanır” ve “Tahvil Getirisi Nedir?” sorularını sizlerle birlikte açıklığa kavuşturmayı hedefliyoruz. İşte o sorular ve cevaplar.

Tahvil Getirisi Nedir?

Devletin ve özel şirketlerin çıkarabildiği tahvil, anonim şirketlere uzun vadeli ve kolay para akışı sağlamak içindir. Tahvil getirisini, halka arza benzetebiliriz, fakat halka arz durumunda hisseler sizin olmasına rağmen tahvilde yalnızca şirkete borç vermiş olursunuz.

Tahvilin üzerinde yer alan kod veya tahvilin kendisini götürerek, vade sonunda paranızı alabilirsiniz, tabii ki daha yüksek bir şekilde. Özellikle devlet tahvilleri son derece güvenilir olmasına rağmen, devletin olmayan anonim şirketlerin tahvilleri, şirket battığı zaman geçersiz olabilmektedir.

Bu yüzden güvenilir şirketlerin tahvillerini almanızı önermekteyiz. Bu yatırım yönteminde şirket hem ucuz ve en az 1 yıldan uzun bir para kaynağına sahip olmaktadır, hem de yatırımcı parasını iyi bir şekilde değerlendirebilmektedir. Tahvilin oranına göre riskli olup olmaması değişmektedir.

Tahvile Yatırım Nereden Yapılır?

Tahvil Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisanslı ve güvenilir aracı kurumlardan alınmalıdır. Bazı aracı kurumlar yüksek veya düşük komisyon oranları verebilirler. Genellikle tahvil başına 1 dolar gibi olan komisyon oranları, yüksek sayıda işlemlerde daha yüksek oranlara çıkabilmektedir.

Fakat biz tahvil almadan önce, biraz daha araştırma yapmanızı ve kendinize hedefler belirlemenizi öneririz. Şirketin batma durumu göz önünde bulundurulmalıdır ve buna göre hareket edilmelidir. Diğer bir konu olan hedefleriniz ise mutlaka belirlenmelidir, hedeflerinizin dışına çıkmadan yatırım yapmanız gerekmektedir.

Tahvil Getirisi Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır?

  Tahvil ile ilgili gerekli bilgileri kısaca özet geçtikten sonra, yukarıda bulunan aracın nasıl kullanılabileceğine gelelim. Öncelikle yatırım ile ilgili tüm bilgileriniz yanınızda bulundurmanız önerilmektedir.

Ardından “Ana Para” bölümüne tahvile yaptığınız yatırım miktarını, “Yıllık Faiz Oranı (%)” bölümüne sözleşmede yer alan faiz oranını ve “Vadeye Kalan Gün” bölümüne bir daha ki vadeye kalan günü giriniz. Tüm bunları doğru girdikten emin olduktan sonra “Hesapla” tuşuna basarak hesaplarınızı yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir