Genel

YSK Seçmen Listesi ve Kaydı Sorgulama (24 Haziran 2018 Seçimi)

Aşağıdaki Seçmen Sorgulama hesaplama aracında Seçmen Sorgulama hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Seçmen Sorgulama Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Seçmen Sorgulama Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

YSK Seçmen Listesi ve Kaydı Sorgulama (24 Haziran 2018 Seçimi)
2018 Seçmen Sorgulama


Son günlerde sosyal medya ve haber bültenleri erken seçim çağrısı ile çalkalanıyordu. Bunun sebebi normalde daha geç bir tarihte olacak seçimin erken bir tarihe alınmasıdır. Bunun pek çok sebebi olabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde seçimler olağanüstü bir durum olmadığı sürece 4 yıl ara ile gerçekleşir. Fakat bu yıl MHP ve AKP işbirliği ile erken seçim yapılacağı kamuoyuna duyuruldu. Bilindiği üzere seçimler demokrasinin ve halkın egemenliğinin bir göstergesidir. Bu sebeple seçimlerde 18 yaşını doldurmuş herkesin oy kullanma hakkı bulunur. Oylar Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Devlet Okulları’nda kullanılır. Karışıklığın ve yoğunluğun önlenebilmesi amacı ile insanların oturdukları yerin yakınlarında oy kullanması sağlanır. Bu genellikle evinize en yakın veya yakın olabilecek bir eğitim kurumudur.

 

Bu sayede tek bir kuruluşta kalabalık ve yoğun bir ortamın oluşması önlenmiş olur. Ayrıca oyların sayımı ve kontrolü için de oldukça önemli bir olaydır. Bunlarla birlikte erken seçim tarihini merak eden insanlar da bulunmaktadır. Normalde henüz oldukça uzun bir zaman olmasına rağmen genel seçimlerin tarihinin geriye alınmış olması ile çoğu kişinin kafası karıştı. Seçim tarihinin ne zaman olduğunu bilmeyen insanlar sosyal medya, internet ve haber kanalları ile öğrenmeye çalışıyor. Erken seçim tarihini öğrenebilmek için yazının devamına bakabilirsiniz. Ayrıca web sayfamız üzerinden YSK (Yüksek Seçim Kurulu) seçmen listesi ve kaydını sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcılarımıza kolaylık olsun diye Yüksek Seçim Kurulu Sorgulama Ekranı sayfasını web sitemize entegre ettik. Bu sayede diğer hesaplama araçlarımızın yanında YSK Seçmen Listesi ve Kaydı Sorgulaması da yapabileceksiniz.

2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Sandık Sorgulama

 

Web sayfamızda sayısal ve sözel sorgulama araçlarının yanında bu tür kamu kuruluşlarının sorgulama ekranlarını da bulunduruyoruz. Normal şartlarda bu aracı YSK sitesinden açmak oldukça uzun bir zaman almasına rağmen web sayfamız üzerinden 2 dakikadan kısa bir zaman içinde YSK sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi amacı seçimleri ve genel seçimleri kontrol edip, yönetmek ve teyit etmek olan Yüksek Seçim Kurulu her seçim öncesi bu tür sorgulama ekranları yayınlamaktadır. Bu araçların amacı kişinin hangi sandığa gideceğini ve hangi eğitim kurumunda oy kullanacağını öğrenebilmesidir. İkametgah adresiniz nerede ise oraya yakın bir yerlerde oy kullanacağınız neredeyse kesindir. Hatta  bu sebeple bazı insanlar tatilde olduğu için oy kullanamamaktadır. Özellikle erken seçim tarihinin 24 Haziran 2018 olduğunu düşünürseniz yaz ayında pek çok kişi tatilde olacaktır.

 

Seçim tarihi 24 Haziran 2018 gibi erken bir tarihe kaydırıldığından beri pek çok kişi boş oy kullanmayı veya oy kullanmamayı düşünüyor. Bu bir protesto veya sesi duyurma biçimi olarak da ele alınabilir. Bunlara ek olarak bazı kişiler halen nasıl oy kullanacağını bilmiyor veya yanlış bir şekilde oy kullanıyor. Yanlış basılan, mürekkebi taşan, düzgün katlanmayan oylar oldukça büyük bir yüzdeye sahip. Bu tür oylar geçersiz olarak sayılıyor ve seçime etki etmiyorlar. Bu sebeple sizlere oy verirken dikkat etmeniz gerekenleri aktaracağız. Öncelikle yapmanız gereken sorgulama ekranından nerede oy kullanacağını tespit etmek. Daha sonra gerekli kuruluşa gidiniz ve sandık görevlisine kimliğinizi uzatınız. Sandık kurulu görevlisi gerekli birkaç kontrolü yaptıktan sonra size mühür, oy pusulası ve zarfınızı uzatacaktır.

 

Bunları aldıktan sonra oy verme kabinine girilmesi gerekmektedir. Burada genellikle sıra oluşur ve sıranın bitmesini beklemelisiniz. Ardından üstünüzdeki elektronik iletişim kurma kapasitesi olan araçları görevliye bırakınız. İçeride üstünüzde iletişim aracı bulunmaması gerekmektedir. Ardından oy pusulasına göz gezdiriniz ve hangi partiyi tercih ediyorsanız mühür ile tam olarak yerine mühür geçecek şekilde basınız. Birkaç saniye kurumasını bekleyip, mühür dışta kalacak şekilde katlayınız. Ardından zarfa koyduktan sonra sandık kurulu görevlisine uzatıp, listeden adınızın yanındaki bölüme imzanızı atınız. Bu aynı kişinin birden çok oy kullanmasını engellemek içindir.

 

Eğer oy kullanmanıza engel bir fiziksel engeliniz bulunuyorsa veya bir yakınınız böyle bir sorun yaşıyorsa akrabaları veya ailesinden birisi oy kullanmasına yardımcı olabilir. Durum sandık görevlisine bildirilir ve işlem gerçekleştirilir. Fakat kimse birden fazla kişiye oy kullanmada yardım edemez. Bu da manipülasyonlara karşı alınmış bir önlem olarak düşünülebilir. Oyunuzu verdikten sonra eğitim kurumundan çıkarken elektronik eşyalarınızı geri alabilirsiniz. Bu da oy verirken şantaj yapılmasına karşı bir önlemdir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir