Eğitim

ÖYP Puan Hesaplama (Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı) Aracı

Aşağıdaki ÖYP Puanı hesaplama aracında ÖYP Puanı hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında ÖYP Puanı Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin ÖYP Puanı Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Öğretim Üyesi Yerleştirme Programı (ÖYP) Puanı Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.


  1. Örn. 65,56 (100 üzerinden giriniz)

  2. Örn. 76,85689

  3. Örn. 72,25 (100 üzerinden giriniz)


Öğretim üyesi yetiştirme programı olarak da bilinen bu sistem içerisinde yüksek lisans düzeyinden diğer düzeylere kadar pek çok öğretim üyesi alınabilmektedir. Farklı puanlar ile başvuruda bulunan adaylar arasında eşitliği sağlamak adına kullanılan bu sistemde yabancı dil sıralaması ve diğer sınavlarda alınan puanlar dikkate alındığı gibi öğretim üyesi yerleştirme konusunda da bu program oldukça kullanılır olmuştur. ÖYP puan hesaplama sistemimizi kullanmanız halinde sizlere kısa sürede bütün puanlarınızın ortalamaları sunulacak ve öğretim üyesi başvurularınızda bu puan bilgisi ile başvurabileceksiniz. Kısa sürede ortalama ve sıralama belirten sistemimiz ile öğretim üyeliğine giden yolda puanınızı doğru bir şekilde hesaplayabileceksiniz.

Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sürekli değişikliklerin yapıldığı ÖYP puan hesaplama sisteminde sizde son değişikliklerin güncellendiği bir sistemden puanlarınızın hesaplanmasını isterseniz sayfamızdan yardım alabilirsiniz. Puanların doğru bir şekilde girilmesi halinde sonuçları da kısa sürede sizlere söyleyecek olan bu sistem ile birlikte ALES, lisans ve YDS sonuçlarınızı girerek hesaplamanızı yapabilirsiniz. Bu bilgilerin 4’lük sisteme göre çevrilmesi gerektiği gibi bilgilerin küsuratlı kısımlarının da girişinin yapılması şarttır. Hesaplamalarda her senenin güncellemelerine dikkat etmek gerekir. Aksi halde hesaplamalar bir önceki yıla göre yapılması halinde yanlış çıkacaktır. Sistemimiz ise sürekli olarak kendini güncelleyen bir yapıya sahiptir. Bu sayede sizde eski sistemler yerine yenilenen sistem ile rahatlıkla sonuçlara ulaşabilirsiniz.

ÖYP Puanlarına Etki Eden Durumlar!

Son zamanlarda ÖYP puan hesaplama sistemlerini etkileyen yabancı dil zorunluğu konusunda yapılan çalışmalarda bu zorunluluk bazı üniversitelere yapılacak alımlarda kaldırılmıştır. Bu nedenle de ÖYP hesaplamalarında yabancı dilin gerekmediği ya da puanının düşük olması halinde bile alım yapan bölümler bulunmaktadır. Her geçen gün yeni yeni üniversiteler yapıldığından dolayı alımlarda da bazı değişik uygulamalar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle sistemimizi kullanırken sizden istenen puanların ortalamasını dikkate almanız gerekecektir. Yabancı dil sonuçlarının çok da gerek görülmediği alımlarda dil kısmını boş bırakarak da puan hesaplaması yapabilirsiniz. Puan hesaplama sistemimizde sadece bu alanda değil diğer hesaplama alanlarında da bilgiler bulunduğundan dolayı hesaplamaya ihtiyaç duyduğunuz her an sitemizi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir