Eğitim

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Hesaplama Aracı

Aşağıdaki Orta Öğretim Başarı Puanı OBP hesaplama aracında Orta Öğretim Başarı Puanı OBP hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Orta Öğretim Başarı Puanı OBP Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Orta Öğretim Başarı Puanı OBP Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.
NOT: 1 ay = 30 gün olacak şekilde borçlanma yapmak istediğiniz süreyi hesaplayarak gün cinsinden giriş yapınız. (5 ay=150 gün, 12 ay=360 gün, 15 ay=450 gün, 18 ay=540 gün)


  1. Örn. 75,45


Sitemizde pek çok eğitim, finans, sağlık, matematik, zaman, e-devlet ve hala eklenmeye devam eden hesaplama aracı vardır. Bunlardan eğitim kategorisinde olan OBP yani uzun hali ile Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplama da bunlardan birisi olarak sayılabilir.

OBP nedir, ne değildir, nasıl hesaplanır, hesaplama aracı nasıl kullanılır konularına değineceğiz. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Millî Eğitim Bakanlığı’nın lise mezuniyet puanı ile işlem yapılarak bulunan bir kişiyi sınıflandırma yöntemi olarak söylenebilir.

Lise mezuniyet puanına göre hesap yapılan bu işlem ile ilerideki sınav ve diploma notlarınız, belgeleriniz ile alakalı olabilmektedir. Bu yüzden yüksek tutmanın ve önceden öğrenmenin iyi olacağını düşünerek sizlere OBP hesaplama hizmetini sunduk.

OBP Nedir?

  OBP yani Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplama araçları ile gayet kolay hesaplanması karşın kâğıt ve kalem ile hesaplamak veya akıldan hesaplamak oldukça zordur. Bu yöntemi kolaylaştırmak için OBP hesaplama aracını geliştirdik ve sunuyoruz. OBP yerleştirme puanlarına etki etmektedir ve yükseklik seviyesi ile yerleştirme puanı doğru orantılıdır.

OBP Nasıl Hesaplanır?

  MEB’in yerleştirme sınavlarında öğrencileri başarılarına göre sıralamak için bulunmuş OBP yani Ortaöğretim Başarı Puanı hesaplanması çok kolaydır. Bulunduğunuz web sayfası bölümünde yukarı çıkınız ve lise mezuniyet puanı bölümüne gerekli bilgileri giriniz ve hesaplaya tıklayınız.

OBP ve Yerleştirme Puanları

Yukarıdaki aracımız ile hesaplanan Ortaöğretim Başarı Puanı 0,12’si yerleştirme puanlarına eklenmektedir. (OBP * 0,12) olarak da gösterilebilen yerleştirme sonuçlarını ayrıca sitemizin eğitim bölümünden kolayca hesaplayabilirsiniz.

Ortaöğretim Başarı Puanı Hesaplama Aracı Kullanımı

  Millî Eğitim Bakanlığı’nın kanunnamede yayınladığı formüllere göre hesaplaması yapılan OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) hesaplama aracı en kolay, en hızlı ve en verimli nasıl kullanılır onu göstereceğiz. Öncelikle Lise Mezuniyet Puanınızı öğrenmelisiniz.

Bunu yapmak için de sitemizde lise mezuniyet puanı hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Öğrendikten sonra araçta bulunan gerekli yere mezuniyet puanını giriş yaptıktan sonra Hesapla butonu ile 3 adet sonucu da alabilirsiniz.

Hesaplama Aracı MEB ile Uyumlu Mu?

  Bu araç (Ortaöğretim Başarı Puanı Hesaplama Aracı) dahil, sitemizdeki tüm eğitim-öğretim araçları bulundukları yıllara göre güncellenmektedir. MEB, E-Okul ve ÖSYM sistemi ile %100 uyumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir