Matematik

MD5 Hesaplama Aracı – MD5 Çevirici ve Dönüştürücü Programı

Aşağıdaki Md5 hesaplama aracında Md5 hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Md5 Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Md5 Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları Girdiğiniz Metnin MD5 Karşılığı: d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
MD5 Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.


MD5 Nedir?

MD5, veriyi tek yönlü şifrelemek için kullanılan algoritmadır. Verinin boyutuna bakmaksızın 128 bit sonuç vermektedir. Tek yönlü şifreleme yapmak, girdiyi tekrar eski haline getiremez kılar. MD5 ile çevrilen girdiler tekrar eski haline döndürülemez.

Girdi boyutuna bakılmaksızın sonuç 16 bayt boyutunda olmaktadır. Şifrelenmek istenen girdi 16’lı sayı sistemine çevrilir. Elde edilen veriler 32 karakterden oluşur. Şifreleme sonucu kullanıcı 32 karakterden oluşan şifrelenmiş sonucu görmektedir.

MD5 Nerelerde Kullanılır?

MD5 temel olarak veri bütünlüğü sağlamak amacı ile kullanılır. Bunun dışında birçok alanda kullanılıyor. Örneğin işletim sistemleri, güncellemeleri doğrulamak için bu algoritmayı kullanabiliyorlar. İndirilen dosyaların doğrulanması ve iletilen mesajların doğrulanmasında kullanılabiliyor.

Veri tabanında şifrelerin saklanması için tercih edilmektedir. MD5 ile şifrelenen veriler tekrar eski haline getirilemediği için veri tabanında çevrilen şifreler veri tabanı yöneticileri tarafından bilinemez. Ayrıca veri tabanından bilgilerin çalınması durumunda şifreler güvende kalır.

Tek kelimelik veriler ile daha büyük boyutta veriler 16 baytlık sonucu verecektir. Veri ne kadar fazla olursa olsun sonuç 16 bayt olarak elde edilecek. MD5 şifreleme algoritması 128 bit sonuç ile sınırlı olduğu için aynı sonucu veren birden fazla şifreleme elde edilebilir. Bu durum bazı sistemlerde kısıtlamalara yol açmaktadır. Boyut kısıtlamasından dolayı sonsuz sayıda farklı şifreleme yapamamaktadır. Bu durumu MD5’in zayıf yönü olarak gösterebiliriz.

En ufak yapılan değişiklikte şifrelemede büyük fark görebilirsiniz. Büyük küçük harf ayrımı yapmaktadır. Üç karakterden oluşan bir verinin şifrelenmesi ile binlerce karakterden oluşan bir verinin şifrelenmesi 32 karakterlik sonuç verdiği için çeviriye bakarak veri hakkında herhangi bir bilgi edinmek imkansızdır. Şifreleme işleminde harf ve yazılar karışık olarak kullanılır. Şifreleme algoritması oldukça karışıktır. MD5’in çalışma sistemini anlayabilmek için işinde iyi bir uzman olmak gerekiyor.

MD5 Çözülebilir mi?

MD5 ile şifrelenmiş bir verinin geri döndürülmesi imkansızdır. Daha önceden çeviri karşılığı bilinen veriler, veri tabanında tutularak şifrelemenin çözülmesinde kullanılabiliyor. Bu yöntemden verimli sonuç elde etmek için çok sayıda karşılığı bilinen şifrelemenin bulunması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir