Sınav

2018 Diyanet MBSTS Puan Hesaplama Aracı (Yeni Sisteme Uyumlu)

Aşağıdaki DİB MBSTS Puan hesaplama aracında DİB MBSTS Puan hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında DİB MBSTS Puan Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin DİB MBSTS Puan Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
DİB MBSTS Puanı Hesaplama
* Doldurulması zorunlu alanlar.


 1. 60 Soru


Diyanet İşleri Bakanlığı, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’na giren herkes için sınavda çıkacak sonucu tahmin etmek adına DİB MBSTS Puan Hesaplama Aracı’nı sizlere sunuyoruz. Herkesin özgürce bilgi edinme ve hesaplama hakkı olduğu için gerekli bilgileri girerek puanınızı hesaplayabilir ve tahminde bulunabilirsiniz.

DİB MBSTS Nedir ve Açılımı Nasıl Okunur?

Diyanet İşleri Başkanlığının, mesleki bilgileri ölçmek için uyguladığı sınavdır. Açılımı ise Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’dır.

DİB MBSTS Amacı Nedir ve Kimler İçindir?

 • Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki terfiler ve tayinler amacıyla,
 • İmam, müezzin gibi cami görevlilerinin belirlenmesi ve atanması amacıyla,
 • Hac ve umre görevlerine dini görev yapmak üzere görevlendirmelerin yapılması amacıyla,
 • Diyanet İşleri Başkanlığı dışında bir işte dini personel olarak çalışıyor olup, sonradan Başkanlıkta çalışması veya atanması amacıyla,

Yapılan bir mesleki bilgi seviye tespit sınavıdır.

DİB MBSTS Sınavında Kaç Adet Soru Sorulmaktadır?

Sınavda sorulan sorular bölümlerine göre ve toplam olarak aşağıda listelenmiştir.

 • Tefsir 6 Soru
 • Dinler ve Mezhepler Tarihi 6 Soru
 • Siyer ve İslam Tarihi 8 Soru
 • Fıkıh ve İlmihal 20 Soru
 • Kuran Bilgisi 5 Soru
 • Akide ve Kelam 8 Soru
 • Hadis 7 Soru

Olmak üzere toplamda 60 adet soru sorulmaktadır.

DİB MBSTS En Düşük ve En Yüksek Puan Nedir? Net Sayısı Nasıl Hesaplanır?

En düşük puan 20 ve en yüksek puanın 100 olduğu DİB MBSTS sınavında net sayısı nasıl hesaplanır sorusunu cevaplıyoruz. Mesleki bilgilerin seviyesini ölçmeye yarayan MBSTS sınavı, cami görevlilerinin, yurtdışı hac ve umre hizmetine gideceklerin, nakil tayin ve atama işlemlerinin yapılması için gerekli bir sınavdır. Aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığına katılmak isteyen din görevlisi insanların da atanması için girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Sitemizdeki hesaplama aracının hesaplama yöntemi geçmiş sınavlardaki istatistiklere ve net sayınızın özel bir formül ile bir araya getirilmesidir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde tahmini puanınız ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte MBSTS sınavında yanlış yapılan sorular net sayısını etkilememektedir. Yani bu sınavda yanlış doğruyu götürmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir