Muhasebe

KDV Tevkifatı Hesaplama Aracı – KDV Dahil ve Hariç Fatura Hesaplama

Aşağıdaki KDV’den Matrah hesaplama aracında KDV’den Matrah hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında KDV’den Matrah Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin KDV’den Matrah Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
KDV’den Matrah Hesaplama Formu
* Doldurulması zorunlu alanlar.


  1. Örn. 1250,75


Tevkifatlı Fatura Hesaplama

Tevkifat nedir? KDV ‘de ne işe yarar? KDV Kanununun 9. Maddesinin 1 numaralı fıkrası gereğince, Maliye Bakanlığı tarafından vergi alacaklarını güvence altına almak amacı ile, işyeri, ikametgah, iş merkezi ve kanuni merkezi Türkiye sınırları içerisinde bulunmayanlar ve aynı zamanda gerekli olduğu taktirde işleme tabi olanlar için ( kendine hizmet ifa eden ve mal teslim eden kurumlar, kişiler ) verginin tam kesilmesi ve diğer sorumlulukların yerine getirilmesi ile sorumlu tutabilecektir. Aylık beyanname kesen kişiler ve kurumlar aynı ayın 24. Günü akşamına kadar vermesi gerekmektedir. Peki KDV Tevkifatı zorunlu mudur? Kapsama alınan işlemlerde zorunludur. Fakat ihtiyari değildir. Tevkifat kapsamında olmayan işlemleri kendiliğinden işleme alamazsınız.

Tam KDV Tevkifatı nedir? İşlem ücreti üzerinden hesaplanan KDV’nin bütünü, hizmet veya malın alıcıları tarafından tevkifata girmektedir. Kısmi tevkifat ise, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen tevkifatın alıcılar tarafından, kalan kısmın ise satıcı tarafından beyan edilmesidir.

2018 geçerli KDV Tevkifat Oranları:Grup 1 %1 ; Un, tahıl, gazete, ekmek ve dergi Grup 2 %8 ; Sebze, meyve, balık, et, eğitim, sağlık, sinema bileti, çanta, ayakkabı gibi ürünler Grup 3 %18 ; Grup 1 ve Grup 2’yi kapsamayan ürünler Sayfamızın en üst kısmında bulunan KDV Tevkifatı Hesaplama Aracı ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Adımları tek tek doldurarak işlemlerinizi doğru ve kısa sürede yapabilirsiniz. Temizle butonu ile de yeni bir işleme geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir