Muhasebe

Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama Aracı (2018 Güncel Fiyatlarla)

Aşağıdaki Fahri Asistanlık Borçlanması hesaplama aracında Fahri Asistanlık Borçlanması hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.
NOT: 1 ay = 30 gün olacak şekilde borçlanma yapmak istediğiniz süreyi hesaplayarak gün cinsinden giriş yapınız. (5 ay=150 gün, 12 ay=360 gün, 15 ay=450 gün, 18 ay=540 gün)


  1. (Başvuru dönemi)

  2. gün (Örn. 150)


Sigortalı olmaksızın hekimlerin, yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri tıpta uzmanlık öğreniminde geçen süreleri borçlandırılmasına Fahri Asistanlık Borçlanması denir.

Fahri Asistanlık Borçlanması İçin Gerekli Evraklar

Tıpta uzmanlık öğreniminde geçen süreleri borçlandırmak isteyen sigortalıdan, borçlanma talep dilekçesi ve uzmanlık belgesinin yani diplomasının onaylı fotokopisi istenmektedir. Öğrenim gördüğü tıp fakültesi veya sağlık kurulunca düzenlenmiş belgede; uzmanlık eğitimine başladığı ve bitirdiği tarihleri gün, ay, yıl olarak belirtilmesi gereklidir. Bu sürelerinin uzmanlıktan sayılıp sayılmadığına, sayılmış ise ne kadar süresinin uzmanlık öğreniminden sayıldığına ilişkin yazının; Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tescil ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığından istenmesi şarttır. Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen sürelerini de borçlandırması mümkündür. Sigortalı hekimlerin fahri asistanlıkta geçen sürelerini; gün, ay ve yıl olarak belirtir biçimde ilgili üniversite veya hastaneden temin edeceği belgenin aslını almalıdır. Alınan borçlanma belgesini talep dilekçesine ekledikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna (SSK) başvuru yaptıkları takdirde söz konusu borçlanma hakkından faydalanabilirler.

Fahri Asistanlık Borçlanması Nasıl Yapılır?

Fahri asistanlıkta geçen sürelerinin borçlandırmak isteyenler; Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden, Sosyal Güvenlik Merkezinden fahri asistanlık borçlanma belgesi almalıdır. Fahri asistanlık borçlanma belgesi internet ortamından da alınmaktadır. Temin edilen fahri asistanlık borçlanma belgesini ilgili tıp fakültelerince onaylatmanız gerekmektedir. Daha sonra, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine fahri asistanlık borçlanma belgesini vermeniz ve hesaplanan tutarı ödemeniz halinde gerekli işlemler yapılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplanan prim borcunuzun size tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içersinde ödenmelidir. Bir ay içinde ödenmeyen fahri asistanlık borçlanmalar için herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Primi ödenmeyen fahri asistanlık borçlanma süreleri hizmetten sayılmaz. Fahri asistanlık borçlanma için yeniden başvuru yapma hakkınız vardır.

Fahri Asistanlık Borçlanması Hesaplama Aracı

Hesaplamasorgulama. com olarak, sitemizde yer alan fahri asistanlık borçlanması hesaplama aracımız sayesinde hesaplama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Fahri asistanlık borçlanması hesaplama işleminizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri girmeniz yeterlidir. Hesaplama aracına; borçlanma tarihini ve borçlanma süresini gün cinsinden girmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir