Sınav

2018 Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama ve Sorgulama Aracı

Aşağıdaki Ehliyet Sınavı Puan hesaplama aracında Ehliyet Sınavı Puan hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.

  1. Örn. 38 (50 soru)


  Araba sürmeyi bilip de ehliyet sınavına başvurmuş veya ehliyet sınavıyla birlikte araba sürmeyi öğrenen kişiler sınavdan aldıkları puanı merak etmektedir. Bunun sebebi puanın belli bir sınırdan az veya çok olması ehliyet tipini ve ehliyet alıp alamadıklarını göstermektedir. Neyse ki sitemizde “Ehliyet Sınavı Puan Hesaplama” aracı bulunmaktadır. Bu sayede tahmini puanınızı hesaplayabilir ve merakınızı giderebilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Nedir ve Hangi Sorular Sorulur?

Ehliyet Sınavı sürücü olmak için girilmesi zorunlu bir sınavdır. İçerisinde araba mekaniği, trafik ve ilk yardım ile ilgili sorular barındırmaktadır. Bununla birlikte Ehliyet Sınavı’nda toplam 50 soru bulunmaktadır. 3 yanlış 1 doğruyu götürmemekte olup net sayısı yalnızca doğrular üzerinden hesaplanmaktadır. Bununla birlikte zaten buna benzer sınavlarda 3 yanlış 1 doğruyu götürmemektedir.

Ehliyet Sınavı’na Nasıl Başvurulur?

Sınav yazılı ve uygulamalı olmak üzere 2 adet aşamadan oluşmaktadır. Bununla birlikte sınava başvurmak için en yakınınızdaki sürücü kursuna kişisel bilgilerinizi gösteren belgelerle gitmeniz durumunda girebilirsiniz. M, A1, B1 sınıfı ehliyet için 16 yaşında, B ve A2 ehliyet için 18 yaşında, A sınıfı için 20 yaşında, C ve D1 sınıfları için 21 yaşında ve D sınıfı için 24 yaşında olmanız gerekir. A, C ve D sınıfı için ayrıca önceden B sınıfı ehliyet gereklidir. Yazılı ehliyet sınavında ilk yardım anı, kaza anı soruları, araba mekaniği ile ilgili sorular, nerede ne yapılacağı ile ilgili sorular yazılı bir şekilde sizlere sorulmaktadır.

Ehliyet Sınavı Puanı Nasıl Hesaplanır?

  Geçebilmek için 100 üzerinden en az 70 puan almanız gereken sınavda, puanlar şu şekilde hesaplanmaktadır. Sürücü adaylarının sınavdaki doğru cevapları tespit edilecek ve bunlar net olarak sayılacaktır. Her 1 doğru 2 puana eşittir. Yani 30 doğrusu olan bir aday 60 puan almıştır. Tüm soruları doğru cevaplayan bir aday ise direkt olarak 100 puan almaktadır.

Ehliyet Sınavına Kaç Kere Girme Hakkı Bulunmaktadır?

Yazılı ve Direksiyon ehliyet sınavlarında 4 adet yazılı 4 adet direksiyon sınavına girme hakkı bulunmaktadır. Sınav günü gitmemek girme hakkından 1 tanesini kaybetmeye neden olmaktadır. Hasta olunması halinde veya önemli bir mazeretin olması halinde yazılı rapor aynı gün kurs müdürüne iletilirse bir sorun olmayacaktır.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir