Yazı

E-Devlet Giriş Yap – 2018 Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet’e turkiye.gov.tr adresinden kolayca ulaşabilir ve devlet kurumlarında olan işlemlerinizi pratik bir şekilde online olarak sorgulayabilirsiniz. 2018 Ocak verilerine göre Türkiye’de bu hizmeti kullanan 36 milyon kişi bulunuyor. Sitede 431 kurum ve bu kurumlara ait 3095 sorgulama sayfası bulunuyor.

 

E-devlet sisteminin özellikleri;

Kişiye Özel

Sisteme giriş yaptıktan sonra tamamen kendinize özel bir şekilde sayfanızı özelleştirebilir, ihtiyacınız olan sorgulamaları ve hesaplamaları tek çatı altında toplayarak daha sonraki girişlerinizde kolayca bu sorgulamalara ulaşabilirsiniz.

 

Tek Kademeli Giriş

e-Devlet’e giriş yapabilmek için sadece TC Kimlik Numaranız ve PTT Merkez Müdürlüklerinden aldığınız e-devlet şifrenizi kullanmanız yeterli. Sadece şifre ve kimlik numarası ile e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz.
E-devlet’e giriş yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken T.C kimlik numarası ile Ptt’den aldığınız şifrenizi girmek. Kimlik numarası ve bu şifre ile kolayca edevlet’e giriş yapabilirsiniz.

 

Kolay Kullanım

Bilgisayar ve internet kullanımını iyi seviyede biliyor olsun veya olmasın milyonlarca insanın kullanacağı öngörülerek edevlet sitesi oldukça basit bir şekilde tasarlanmıştır. Basit arayüzü sayesinde hiç zorlanmadan tüm sorgulama işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

 

Kurumlarla Entegre

Turkiye.gov.tr sitesinin içerisindeki yüzlerce sorgulama, onlarca kurum ile entegre olarak çalışmaktadır. Site üzerinden yapacağınız tüm sorgulamalar en güncel haliyle karşınıza gelecektir.

 

Güvenli

Kişisel ve hassas birçok bilgiyi barındıran site, oldukça güçlü güvenlik katmanlarıyla korunmaktadır. Bu nedenle, site üzerinden yapacağınız tüm işlemleri gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

 

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, T.C kimlik belgelerinin olduğu nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet veya evlilik cüzdanı gibi belgelerden en az birisiyle Ptt merkezleri veya müdürlüklerine bizzat müraacaat ederek e-devlet şifrelerini kolayca temin edebilirler. Hemen https://www.turkiye.gov.tr/en-yakin-ptt bu sayfa üzerinden bulunduğunuz konuma en yakın Ptt merkezine üyeliksiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

E-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

Aşağıda turkiye.gov.tr sitesine üye olarak giriş yapabilmeniz için varolan tüm alternatif yolları tek tek anlatıyoruz. Öncelikle https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir adresine giriş yapınız. Karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C kimlik kartı ve internet bankacılığı sekmeleri bulunmaktadır. Şimdi sırasıyla bu adımların kullanımını anlatalım.

 

1- e-Devlet Şifresi ile Giriş Yapmak

T.C kimlik numarası ve Ptt merkezinden aldığınız e-devlet şifrenizi girip “Sisteme Giriş Yap” dedikten sonra şahsınıza özel sayfanıza girmiş olacaksınız.

 

2- Mobil İmza ile Giriş Yapmak

Mobil imza; 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun bir şekilde Gsm sim kart ve cep telefonu kullanılarak ıslak imza şeklinde güvenilir bir elektronik imza işlemi yapılmasını sağlayan sistemin adıdır.

Mobil imza kullanarak turkiye.gov.tr’ye giriş yaparken kullandığınız Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell gibi operatörler tarafından bir ücretlendirme yapılmaktadır.

 

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Gsm şirketleri tarafından verilen bu hizmete kayıt olmak için 3 aşama bulunmaktadır. Ön başvuru, başvuru ve aktivasyon adımları. Hangi operatörü kullanıyorsanız onunla iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilir ve bu imzayla e-devlet’e girebilirsiniz.

 

 

3- Elektronik İmza ile Giriş Yapmak

Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.

Elektronik imzanız bir akıllı kart üzerinde size ulaştırılmaktadır. İmza kartınızı standart bir akıllı kart okuyucusuna takarak sisteme giriş yapılabilmektedir.

 

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.btk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir.

Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

 

4- T.C Kimlik Kartı ile Giriş Yapmak

Masaüstünüzde bulunan Kimlik Kartı uygulamasını açınız ve ekrandaki işlem kodunu giriniz. ( e-Devlet Kapısı Kimlik Kartı Uygulaması‘nı bilgisayarınıza indirmelisiniz. Daha önce indirdiyseniz tekrar indirmenize gerek yoktur.) Kimlik kartı doğrulama işlemini gerçekleştiriniz.

 

4- İnternet Bankacılığı ile Giriş Yapmak

Anlaşmalı bankaların internet şubeleri aracılığı ile başka bir şifreye ihtiyaç duymadan, güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz.

Bunun için yukarıdaki listeden internet bankacılığı kullanıcı hesabınız bulunan bankayı seçmeniz ve internet bankacılığı kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapmanız yeterlidir.

 

E-Devlet Şifresi Yenileme, Değiştirme, Kaybetme, Unutma Problemleri

Sisteme 1 kere giriş yaptıktan sonra size özel iletişim bilgileri sayfasında cep telefonu veya e-mail adresini doğrulama işlemini gerçekleştirdiyseniz şifrenizi yenileme yani değiştirme, kaybetme veya unutma gibi durumlarda cep telefonu veya mail adresinize sıfırlama bilgisi gönderebilirsiniz. Ancak herhangi bir doğrulama işlemi yapmadıysanız maalesef yeni bir şifre alabilmek için tekrardan Ptt şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir