Muhasebe

Doktora Borçlanması Hesaplama Aracı (2018 Güncel Fiyatlarla)

Aşağıdaki Doktora Borçlanması hesaplama aracında Doktora Borçlanması hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Doktora Borçlanması Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Doktora Borçlanması Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Doktora Borçlanması Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.
NOT: 1 ay = 30 gün olacak şekilde borçlanma yapmak istediğiniz süreyi hesaplayarak gün cinsinden giriş yapınız. (5 ay=150 gün, 12 ay=360 gün, 15 ay=450 gün, 18 ay=540 gün)


  1. (Başvuru dönemi)

  2. gün (Örn. 150)


Üniversite öğrenimini tamamlayan kişiler akademisyen olmayı hedefleyerek doktora yapıyor ya da bilime katkı sağlamak için doktora yapmaya karar veriyor. Doktora yapma sürecinde öğrenciler iş hayatına geç atılmaktadır. Öğrencilerin, sosyal güvenlik kanunlarına yani sigortalı olmaksızın doktora öğreniminde yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya tıpta uzmanlık öğreniminde geçen sürelerinin talep edilmesi halinde borçlandırılmasına, doktora borçlanması denir.

Doktora Borçlanması İçin Gerekli Evraklar

Doktora öğrenimi gördüğü süreleri borçlandırmak isteyen kişiden, borçlanma talep dilekçesi istenmektedir. Doktora diplomasının onaylı fotokopisi, doktora öğrenimini yurt içinde yapanların doktora yaptığı üniversitece düzenlenmiş belgede; doktora öğrenimlerinde geçen sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gün ay yıl olarak gösterilmesi gerekir. 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanuna göre doktora öğrenimini yurt dışında yapanlar ise; dil, yüksek lisans ve doktora eğitim sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gösteren Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce düzenlenecek öğrenim planı gerekmektedir.  Doktora öğrenimini kendi olanakları ile yurt dışında yapmış olan öğrenciler için; doktora yapılan üniversiteden alınacak doktora sürelerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gün, ay ve yıl olarak gösterir belgenin aslı ile onaylı Türkçe tercümesi gereklidir. Ayrıca, doktora diplomasının Türkiye’de denkliğini gösterir Üniversitelerarası Kurul Başkanlığından alınacak denklik belgesi de gereklidir.

Doktora Borçlanması Nasıl Yapılır?

Yurt içinde veya yurt dışında sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim sürelerinin, ilgili hastane veya öğrenim kurumlarınca onaylanması suretiyle doktora borçlanması yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden, Sosyal Güvenlik Merkezinden borçlanma belgesini almanız mümkündür. İnternet üzerinden de belgenizi alabilirsiniz. Temin edilen belgenizi bağlı bulunduğunuz eğitim kurumundan tasdik ettirmelisiniz. Tasdik edilen Doktora Borçlanma Belgesini, dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz ve hesaplanan tutarı ödemeniz halinde gerekli işlemler yapılacaktır.

Doktora Borçlanması Hesaplama Aracı

Hesaplamasorgulama.com olarak, sitemizde yer alan doktora borçlanması hesaplama aracımız ile hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesaplama aracımıza, borçlanma tarihinizi ve borçlanma süresini girmeniz halinde, hesapla butonuna basarak işleminiz yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir