Sınav

ALES Puan Hesaplama Aracı – 2018 Yeni Sisteme Uyumlu

Aşağıdaki ALES Puan hesaplama aracında ALES Puan hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında ALES Puan Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin ALES Puan Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
ALES Puan Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.


  1. Doğru / Yanlış

  2. / 50 Soru

  3. / 50 Soru


ALES yani diğer adıyla Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı her sene düzenli olarak yapılıyor. Milyonlarca kişinin katıldığı bu sınav yılın belirli zamanlarında yapıldığı gibi puanların hesaplanması konusunda da merak konusu haline gelebiliyor. ALES puan hesaplama sürecini hızlandırmak isteyen adayların başvurduğu puan hesaplama araçları ise her zaman doğru sonuçları vermeyebiliyor. 180 dakika süren sınavda adaylara yöneltilen soruların sayısı ve doğru cevaplar ile yanlış cevapların sayının belirli formüller ile karşılaştırılması sonucu ALES puanı elde edilebiliyor. Puan hesaplama konusunda yaşanan sorunları gidermek adına hesaplamalarda yenilenen sistemleri takip eden hesaplama araçlarından yardım almak gerekiyor.

ALES Puanına Etki Eden Durumlar

ALES’te Sayısal I ve Sözel I olmak üzere iki bölüm ve sayısal II ve Sözel II olmak üzere iki ayrı bölüm daha bulunuyor. Sınavda Sayısal kısım için 50, Sözel bölüm için 50 soru soruluyor. 100 sorudan oluşan sınavda adaylara 2.5 saat yani 150 dakika veriliyor. Daha önce 160 soru ve 180 dakika sunulurken yeni uygulama ile ALES’e girecek olan adaylara imkan sağlandı. 3 yıl boyunca geçerli olan ALES puanları ise 5 yıl boyunca geçerli olarak kullanılabiliyor. ALES puanının hesaplanmasında eşit ağırlık hesapları yapılırken sayısal bölümden %50, sözel bölümden de %50 etkili olacak şekilde ayarlanmalar yapılıyor.

ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

ALES puan hesaplaması yapılırken eski sistemdeki 160 soru üzerinden değil 100 soru üzerinden gerekli hesaplamaların yapılması gerekiyor. 2108 yılında yapılan son düzenlemelere göre standart sağmalar ve bütün diğer detayların düşünüldüğü hesaplama sistemleri ile ALES sonuçları doğru bir şekilde bulunabiliyor. ALES hesaplamalarında doğru işlem yapabilmek ve puanlarda fark çıkmaması amacıyla sistemdeki detayları uygularken dikkatli olmak gerekiyor. Doğru cevapların sayısı ve yüzdelik dilimler ile birlikte hesaplanan puanlar sayesinde kişiler doğru sonuçları verebilmektedir. Sistemsel sorunların önüne geçmek için 2018 değişikliklerinin dikkate alındığı programlar kullanmak daha iyi olacaktır. Sistemimiz de 2018 puan hesaplamalarındaki bütün değişiklikleri dikkate alarak sizlerin faydasına sunulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir