Sınav

2018 Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Puan Hesaplama Aracı

Aşağıdaki Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Puan hesaplama aracında Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Puan hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Puan Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Puan Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Puan Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.


  1. Örn. 71 (100 Soru)

  2. Örn. 8

  3. Bilmiyorsanız boş bırakınız


  Öğretmenlerin adaylığının kaldırılması amacı ile ve tayin, atama, yerleştirme işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkartılan bir sınav olan AKS puanları nasıl hesaplanır, AKS puan hesaplama aracı nedir ve benzer soruların yanıtlarını sizlere aktaracağız. Ayrıca AKS ücreti ne kadardır, AKS giriş şartları, AKS hangi testler çıkacak ve AKS puanlar nasıl hesaplanacak gibi soruları da bizzat Milli Eğitim Bakanlığı’nın kaynaklarından sizlere yanıtlayacağız. KPSS sınavının ardından okul yönetimi tarafından başarılı sayılan aday öğretmenlerin, adaylığının kaldırılması için girmek zorunda olduğu sınav AKS yani Adaylık Kaldırma Sınavı, diğer ismiyle Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı’nda 2 kere başarısız olunması adayların öğretmen olma şansı bitmektedir. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu 43. Maddesinin gerektirdiği üzere oluşturulan 17 Nisan 2015 tarihinde ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nin gerektirdiği üzere aday öğretmenlere yazılı sınav yapılacaktır. Sınavın şartlarını taşıyan adaylar, sınav ücretini yatırması halinde başvuru gerektirmeksizin, giriş belgeleri düzenlenecektir ve sınava alınacaklardır.

Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Öncelikle “Doğru Sayısı” bölümüne tahmini yaptığınız doğru sayısını giriniz, daha sonrasında yanlışlar neti etkilediği için “Yanlı Sayısı” kısmına tahmini yanlış yaptığınız sayıyı giriniz. Eğer sınav sonrasında iptal edildiği açıklanan sorular var ise “İptal Soru sayısı” kısmına da iptal edilen sayıyı giriniz. Tüm girişleri yaptıktan sonra “Hesapla” tuşuna tıklayarak tahmini puanınızı ve geçip geçmediğinizi öğrenebilirsiniz.

Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Giriş Şartları Nelerdir?

  • Aday Öğretmen olmak,
  • Okul yönetimi veya müfettiş tarafından performans değerlendirmesini geçmek,
  • Sınav tarihi geldiği zaman 1 (bir) yıl çalışmış olmak,
  • Sınav ücretini gerekli mercilere zamanında yatırmış olmak.

Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Giriş Ücreti Ne Kadardır? Nereden Ödenmelidir?

Sınava girecek adayların gerekli mercilere 100 TL (Yüz Türk Lirası) yatırması zorunludur. Parayı yatıran kişilerin sınav belgeleri başvuru yapılmaksızın düzenlenecektir. Sınav ücretinin MEB Destek Hizmetleri Genel Md.’nün Döner Sermaye İşletmesindeki Kurumsal Tahsil Programını kullanarak Ziraat Bankası veya Vakıfbank veya Halk Bankası’ndan herhangi birine yatırılması ile işlemler tamamlanacaktır.

Sınav ücreti Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halk Bankası ATM’lerinden, şubelerden veya internet bankacılığı kullanarak yatırılabilmekte olup 3 banka arasında hangisi olduğu fark etmemektedir. Sınav ücretini yatırma sırasında hiçbir havale veya EFT ücreti alınmayacaktır. Tüm bunlarla birlikte internet üzerinden kredi kartı ile de ödenebilmektedir. Geçerli bir TC kimlik numarası ve telefon numarası girilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir