Sağlık

Adet Günü (Regl) Hesaplama Aracı – Regl Dönemi ve Tarihi Hesaplama

Aşağıdaki Adet Günü Regl hesaplama aracında Adet Günü Regl hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Adet Günü Regl Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Adet Günü Regl Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Adet Günü Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.
  1.   


  Sağlıklı bir kadının her ay yaşadığı bir döngü vardır. Buna bilimsel olarak menstrüal döngü halk arasında ise adet veya regl denilebilir. Ortalama olarak 28 gün süren bu döngüde yumurtanın oluşumu ve eğer yumurta zigot evresine geçmemiş ise yumurtanın vücuttan atılımı gerçekleşiyor. İşte bu yumurtanın atıldığı evreye regl yani adet denmektedir. Sağlıklı ve ergenliğe girmiş dişi bireylerde görülen adet diğer ismiyle regl tamamen doğal bir süreçtir. Aynı zamanda adet süresini ve döngüsünü hesaplamak günümüzde hayati önem taşımaktadır. Önceden zamanı bilip ona göre önlem almak gerekmektedir. Aynı zamanda hamile kaldığı şüphesi olanlar içinde bir kurtarıcı olmaktadır. Eğer döngüye göre regl zamanı geldiyse fakat adet gerçekleşmemişse hamile kalma olasılığı bulunmaktadır. Aşağıda regl yani adet hakkında daha fazla bilgi ve menstrüal döngü nasıl hesaplanır onu anlatacağız.

Adet, Regl Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?

  28 günlük bir sürede gerçekleşen menstrüal döngü, zigot olmamış yumurtanın vücuttan atılması için zorunlu bir vücut olayıdır. Yumurtanın ve rahim içi tabakanın kan yolu ile rahimden dışarı atılması genelde 5-6 gün sürmektedir. Daha sonraki aşamada “Foliküler Evre” başlar. Bu evrede yumurta gelişmeye başlamıştır. Bu aşama genellikle 10-11 gün sürmektedir. Sonraki aşamada “Ovulasyon” evresi başlar. Türkçesi yumurtlama olan ovulasyon evresinde yumurta tamamen gelişmiştir. 1 veya 2 gün sürmektedir. Tüm bunlar bittiği ve yumurta son haline ulaştığı zaman dişi birey hamile kalabilir demektir. Her adet döngüsünde 12-13 gün süren bir hamile kalabilme yani doğurganlık özelliklerinin kazanıldığı bir dönem vardır. Toplamda 26-28 gün süren adet ve regl döngünüzü sitemizden hesaplayabilirsiniz.

Adet Günü Nasıl Hesaplanır? Regl Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Sitemizde olduğunuza göre adet dönemlerinizi hesaplamak istiyorsunuz. Adet dönemini hesaplamak için öncelikle “Son Âdetin Başlangıç Tarihi”ni seçmelisiniz. Bu tarih kanamanızın ilk başladığı tarihtir. Yani “Menstrüasyon Evresi”. Daha sonra “Adet Düzeni” bölümünden adet düzeninizi seçiniz. Bu çoğunlukta 28 gün olsa bile genetik veya başka sebeplerle değişmektedir. Bunu kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Tüm seçenekleri giriş yaptıktan sonra “Hesapla” tuşuna tıklayarak regl dönemlerinizi listeleyebilirsiniz. Listede regl başlangıç tarihleriniz yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir