Sınav

2018 Yabancı Dil Sınavı (YDS) Puan Hesaplama (Yeni Sisteme Uyumlu)

Aşağıdaki Yabancı Dil Sınavı (YDS) Puan hesaplama aracında Yabancı Dil Sınavı (YDS) Puan hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Yabancı Dil Sınavı (YDS) Puan Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Yabancı Dil Sınavı (YDS) Puan Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Yabancı Dil Sınavı (YDS) Puan Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.


  1. 80 Soru


YDS yani Yabancı Dil Sınavı’na girdiyseniz ve kaç puan aldığınızı merak ediyorsanız doğur yere geldiniz. Yabancı Dil Sınavı ile ilgili tüm bilgileri ve puan hesaplama aracının yer aldığı sitemizde puanı hesaplama için yalnızca tahmini doğru sayısını girmeniz yeterlidir. Doğru sayısını girdikten sonra “Hesapla” butonuna tıklayarak YDS puanınızı öğrenebilmektesiniz.

YDS Nedir?

Açılımı Yabancı Dil Sınavı olan YDS birçok meslek grubunda yabancı dil yeterliliğini ölçen bir sınavdır. Doçent adayı birisinin 100 üzerinden 65 veya daha fazla, doktora çalışması için başvuracak birisinin 100 üzerinden 55 puan veya daha fazla alması gerekir. Aynı zamanda Yabancı Dil Tazminatı almak için de belli bir puanın üzerinde almak gerekir. Yabancı Dil Tazminatı ile ilgili bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

YDS Puanı Hesaplama Yöntemi Nedir?

YDS sınavında her soru 1,25 puana denktir. Tüm soruları doğru cevaplayan bir aday 100 puan almaktadır. Sınavda toplam 80 soru bulunmaktadır. Tahmini olarak doğru cevapladığınız soruları sistemimize giriş yaparsanız otomatik olarak hesaplanacaktır. Bunlara ek olarak YDS sınavında 3 yanlış ve 4 yanlış 1 doğruyu götürmemektedir. Puanlar yalnızca doğrular üzerinden hesaplanmakta olup yanlışların ve boşların bir etkisi yoktur.

YDS Puanı Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır?

Kullanımı son derece kolay olan aracımızda öncelikle kafanızda kaç doğru yapıp yapmadığınız ölçüp tartmalısınız. Örneğin sınavda takıldığınız soruları ve yanlış yaptığınızdan şüphelendiğiniz soruları elerseniz en kötü ihtimale hazırlanmış olursunuz. Daha sonra kafanızda hesapladığınız doğru sayısını “Doğru Sayısı:” bölümüne giriniz ve “Hesapla” tuşuna tıklayınız. Net sayısını ve puanınızı çıktı olarak üst kısımdan alabilirsiniz.

YDS Yabancı Dil Tazminatı Nedir?

Yabancı dil tazminatı her meslek grubunda farklı YDS seviyeleri ile ölçülüp verilen bir tazminat türüdür. Profesörlere 96 puan ile 115,26 TL, doçentlere 94 puan ile 84,45 TL, öğretmenlere, 85 puan ile 57,63 TL, kaymakamlara 77 puan ile 28,82 TL ve mühendislere 85 puan ile 48,03 TL olarak ödenmektedir. Burada mevzubahis olan puanlar Yabancı Dil Sınavı’ndaki puanlardır. Tazminat ücretleri her sene değişmektedir ve sınav süresi geldiğinde girmeyenlere ve girdiği halde daha düşük puan alanlara verilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir