Genel1

Mersis No Sorgulama, Öğrenme ve Mersis No Nedir?

Son zamanlarda kullanıcıların MERSİS No Sorgulama ile ilgili istekleri olduğunu gördük ve bunun için bir sorgulama aracı geliştirmeye karar verdik. MERSİS yani Merkezi Sicil Kayıt Sistemi isminden de anlaşılabileceği üzere bir tür veritabanıdır. 2010 yılında pilot uygulama olarak kullanılmaya başlanmış ve günümüzde son derece aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Mersis No Sorgulama işlemi ise son derece basittir. Tek yapmanız gereken yazının devamına bakmak olacak.

MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) Nedir?

Bakanlığın web sayfasında yer aldığına göre MERSİS tüzel kişiliklerin ve şirketlerin kaydının çevrimiçi ortamda tutulduğu bir veritabanıdır. Her şirketin veya tüzel kişiliğin kendi mersis nosu bulunmaktadır. Bu sayede bir takım karışıklıkların ve problemlerin çözüleceği düşünülegelmiştir. Bazı insanlar mersis no nasıl sorgulanabilir gibi sorular soruyorlar. Sorgulama işlemi oldukça kolay olmasına rağmen bir takım kayıt işlemi gerekmektedir. Nasıl kayıt olunacağını ve sorgulama yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

MERSİS No Nedir?

Mersis sisteminde yer alan tüzel kişiliklerin her birinin kendine özel benzersiz numarası olarak tanımlanabilir. Bu kodu veya numarayı kendi TCKN (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası) koduna benzetebilirsiniz. Aynı TCKN’den başka kimsede bulunmaz ve Mersis No da bunun gibi başka her hangi bir tüzel kişilikte bulunamaz. Bu sayede arama, güncelleme ve kayıt işleri hızlanmıştır. Karışıklıklar önlenmiştir.

MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) Benzersiz Numarası Nasıl Sorgulanır?

Sorgulama işlemi aslında oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken kendi TC Kimlik Numaranız ile veya şirket yetkilisinin TC Kimlik Numurası ile kayıt olmaktır. Kayıt olma işlemi de bakanlık tarafınca kolaylaştırılmış ve bilgisayar bilgisi olmayan kişilerin bile yapabileceği bir hale getirilmiştir. Yalnızca TC Kimlik Numarası, nüfus cüzdanı serisi ve nüfus cüzdanı nosu gereklidir. Bunları aldıktan sonra kayıt olabilirsiniz.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne Nasıl Kayıt Olunur?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sorgulama yapabilmek için öncelikle kendinize ait veya şirket yetkilisine ait bir hesap açmanız gerekmektedir. Türkiye Vatandaşı olan herkes buraya ücretsiz kayıt olup tüm şirketleri sorgulayabilir. Kayıt olma işlemi ise bir o kadar basitleştirilmiştir. Mersis web sayfasını yani mersis.gtb.gov.tr adresini web tarayıcınızda açınız. Ardından sağ üstteki “Giriş” bağlantısına tıklayınız.  Açılan kısımdan “Üye Ol” linkine tıklayıp devam ediniz. “T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri, Nüfus Cüzdanı No” bölümlerini doldurunuz ve mavi “KPS’den Onayla” düğmesine tıklayınız. Tüm bu bilgiler nüfus cüzdanınızın ön kısmında yer almaktadır. Eğer elektronik T.C. Kimliğe sahip iseniz yukarıdaki mavi bölümden seçiminizi yapabilirsiniz. Bilgileriniz onaylandıktan sonra kayıt formunun olduğu bir sayfaya yönlendirileceksiniz. İsminizi görüyorsanız doğru devam ediyorsunuz demektir. Devamında E-posta adresinizi şifrenizi ve diğer bilgileri giriniz. Onaylama işlemini de yaptıktan sonra kaydınız başarılı demektir. Artık sorgulama için giriş yapabilirsiniz.

MERSİS Giriş Yapma ve Sorgulama İşlemleri

Sağ üstteki giriş bölümüne bilgilerinizi yazıp giriş yapınız. Ardından tekrar sağ üstten MERSİS yazısını bulunuz ve “Şirket Sorgulama” bağlantısına tıklayınız. Devamında karşınıza bir takım filtreler çıkacak. Bunlar sayesinde sorguladığınız şirketi bulma şansınızı daha da arttırabilirsiniz. Filtreleri birlikte veya tek başına kullanabilirsiniz. Kullanabileceğini arama seçenekleri ise sırasıyla, Mersis No, Firma Ünvanı, Ticaret Sicil Numarası, Vergi No, Firma Türü, Firma Durumu, Ticaret Sicil Müdürlüğü ve Şehir olarak gösterilebilir. Bunlardan örnek olarak firma ünvanı girdiğiniz zaman Türkiye’de kayıtlı olan tüm o ünvana sahip şirketler önünüze çıkacaktır. Sonuçları küçültmek için şehir veya diğer seçenekleri seçip tekrar sorgulayabilirsiniz. Bu sayede şahıs şirketinizin veya başka şirketlerinizin ya da diğer şirketlerin mersis no sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sistemde ayrıca vergi no ve daha pek çok şirket detayına da ulaşabilirsiniz. Örneğin anonim bir şirketi sorgulayacaksınız ve ayrı olarak şubelerini sorgulamak istiyorsunuz. Sistem aynı zamanda şubeleri de kayıt etmektedir. Şubeler de “ŞUBE” yazısı ile gösterilmektedir. Her şubenin kendine ait mersis numarası mevcuttur. Bu sayede karışıklıkların ve sorunların önüne geçilmesi hedeflenir.

Web sitemizde bu sorgulama ile ilgili pek çok bilgi edinebilirsiniz. Bunun dışında bilgi ve sayı sorgulama hesaplama araçları, liste türü sorgulama araçları ve pek çok bilgi edinme hizmetini ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Hesaplama araçları ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden bize iletebilir ve gerekeni yapmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir