Muhasebe

Doğum Borçlanması Hesaplama Aracı (2018 Güncel Fiyatlarla)

Aşağıdaki Doğum Borçlanması hesaplama aracında Doğum Borçlanması hesaplama şeklinizi seçtikten sonra hesaplama için sizden istenen gerekli bilgileri giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Doğum Borçlanması Hesaplama ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Doğum Borçlanması Hesaplama aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.

Hesaplama Sonuçları
Doğum Borçlanması Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.
NOT: 1 ay = 30 gün olacak şekilde borçlanma yapmak istediğiniz süreyi hesaplayarak gün cinsinden giriş yapınız. (5 ay=150 gün, 12 ay=360 gün, 15 ay=450 gün, 18 ay=540 gün)


  1. (Başvuru dönemi)

  2. gün (Örn. 150)


Bu yazıda yukarıdaki hesaplama aracının ne olduğunu, nasıl kullanılacağını ve daha birçok detayı sizlerle paylaşacağız. Doğum borçlanması nedir, nasıl başvurulur ve nasıl hesaplanır sorularını hep birlikte cevaplandıracağız. İşte o sorular ve cevapları.

Doğum Borçlanması Tam Olarak Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu belli zamanlarda borçlanma hakkı vermektedir. Bu zamanlar borçlanma olduğu zaman emekli olma süresinin azalmasını sağlamaktadır. Doğum Borçlanması da buna benzer bir olaydır. BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı’ndaki kadınların her biri ayrı kurumlara başvuru yaparak Doğum Borçlanmasına katılabilmektedirler. Fakat doğum borçlanmasının belli şartları bulunmaktadır.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

  Doğum borçlanması hamile olan çalışan kadının borçlanması, emekli olma süresini kısaltmaktadır. İşte o şartlar.

  • Doğumdan önce sigortalı olarak çalışmış olmak (1 gün bile olsa),
  • Doğumdan sonra kadının adına prim yatırılmaması,
  • Borçlanma süresince çocuğun yaşıyor olması,

Şartlarının hepsinin sağlanıyor olması gerekmektedir.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Aynen erkeklere tanınan askerlik süresince borçlanma hakkı gibi kadınlara tanınan doğum borçlanması da kanun ile belirlenmiştir. Fakat tüm bu bilgilere rağmen doğum borçlanması nasıl hesaplanabilmektedir gibi soruları alıyorduk ve bu tarihten itibaren sitemizde doğum borçlanması hesaplama aracı bulunmaktadır. Bu araç ile ister kendiniz isterseniz de bir başkasının doğum borçlanmasını hesaplayabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Aracı Nasıl Kullanılır?

  Bilgisayar uzmanı olmayan herkesin araçlarımızı kullanabilmesi için bu araç (Doğum Borçlanması Hesaplama Aracı) dahil tüm araçlarımız en kolay kullanıcı ara yüzüne sahip bir şekilde yapılmaktadır. Bu aracımız da aynen diğer araçlar gibi oldukça kolay kullanıma sahiptir. Öncelikle hangi dönemi seçmek istiyorsanız “Borçlanma Tarihi” kısmından seçiminizi yapınız ve “Borçlanma Süresi” bölümünden bebeğiniz doğumundan itibaren kaç gün borçlandıysanız o süreyi (AY SAYISI * 30) yazınız. Ardından hesaplama düğmesine yani “Hesapla” tuşuna bastıktan sonra sonuçlarınızı yukarıdan okuyabilirsiniz.

Sonuçlar Nasıl Yorumlanabilir?

-Başvuru Tarihi

Seçtiğiniz başvuru tarihleridir. Hangi tarihler arasında başvuru yaptıysanız ona göre seçim yapmalısınız.

-Borçlanacağınız Gün Sayısı

Her bebek için 2 (iki) yıl borçlanma hakkınız bulunmaktadır. Bununla birlikte yalnızca 3 bebek için bu hakkınızı kullanabilirsiniz.

-Borçlanma Alt ve Üst Limitleri

İsteğinize bağlı borçlanma limitleridir.

-Sonuç

Tüm bilgilerin sonuç haline getirilip kolayca anlaşılması için bölümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir